Style bonsai



Styl Kabudachi - Bonsai o wielu pniach wyrastających z jednego systemu korzeniowego.

Styl Sokan - to jedno drzewo o dwuch pniach.

Styl Soju - to dwa drzewa posadzone blisko siebie i złączone korzeniami.


Styl Ikadabuki (tratwowy) - poszczególne drzewa są jedynie gałęziami jednego drzewka, którego pień jest zasypany w glebie i niewidoczny.


Styl Yose-uye - las bonsai. Jest to kilka drzew, najlepiej więcej niż 7 i zawsze nieparzyście. Kompozycja imituje prawdziwy las.



Styl Hokidachi - miotlasty. Drzewko o prostym pniu z którego wyrastają główne konary tworząc wachlarzowatą, symetryczną kopułę.


Styl Kengai - styl kaskadowy styl bonsai w którym pień drzewka spływa z góry na dół wierzchołek znajduje się poniżej dna doniczki.

Han-kengai styl kaskadowy w którym wierzchołek drzewka bonsai może znajdować się na poziomie pojemnika z rośliną.
Styl Bunjin - styl literacki lub poetycki. Styl ten można nazwać stylem dowolnym, w którym nie stosuje się prawie żadnych reguł. Forma bonsai ma być abstrakcją.


Styl Shakan - to drzewko o pniu prostym ale pochylonym. W zależności od stopnia pochylenia rozróżnia się;
Sho-sakan - lekko pochylone, 

Chu-shakan - średnio pochylone,


Dai-shakan - mocno pochylone.


Styl Fukinagashi - drzewo wygięte (smagane) wiatrem. W stylu tym formuje się drzewko tak aby wyglądało jak smagane wiatrem.

Styl Moyogi - styl wyprostowany nieregularny, wyróżnia się powyginanym(pokręconym) pniem ale zachowującym symetrię pionową.
Styl Chokkan - bonsai uformowane w tym stylu posiada silny, prosty i zwężający się ku górze pień.


Małe bonsai, takich jak shohin bonsai i mame bonsai są wystarczająco małe, aby wygodnie trzymać w dłoni.bonsai Mame nie powinna przekraczać 8-15cm wysokości,


 a bonsai shohin nie powinna przekraczać 15-20cm


O ile rozmiar jest znacznie mniejszy, opieki i kształtowaniu tych małych drzewek bonsai są takie same jak w przypadku ich większych odpowiedników.